babickine bylinky


Referencie »
Životnistyl.cz: Rezané kvety, ktoré vydržia mesiace

Životnistyl.cz: Rezané kvety, ktoré vydržia mesiace

 

V jednom z minulých článkov sme porovnávali vlastnosti a výhody umelých a rezaných kvetov. Dnes vám ponúkame kompromis pre zástancov oboch táborov. Živé kvety, ktoré budú zdobiť váš interiér minimálne dva roky. Jedná sa o stabilizované rastliny, novinkou na trhu s kvetinovými dekoráciami.

 

Ako to celé funguje?

Proces stabilizácie začína dôkladným výberom kvetov, tráv, listov či stromčekov, ktoré sú v najlepšej kondícii. Potom sú čerstvo odrezané kvety vkladané do zásobníkov, ktoré obsahujú stabilizačný roztok. Behom 3 – 7 dní sú tekutiny v rastline nahradené stabilizačných roztokom. Je pravdou, že pri tomto procese môže dôjsť k čiastočnej strate farby, ale dá sa veľmi ľahko nahradiť pomocou potravinárskej farby. Následne sú rastliny umyté a uskladnené na niekoľko dní v sušiarni.

Medzi nesporné výhody týchto stabilizovaných rastlín patrí zachovanie prirodzenej farby (u väčšiny druhov aj farba), rastliny si uchovávajú prirodzenú mäkkosť (nie sú ako slamienky) a prirodzenú štruktúru, dlhá životnosť (pri rezaných kvetoch 2 - 5 rokov, pri trávach a listov 10 – 15 rokov, pri stromčekoch 10 – 15 rokov) absolútna bezúdržbovosť, ľahké skladovanie a preprava, rastliny nie sú ohrozované chorobami ani škodcami. Pokiaľ máte doma malé deti alebo zvieratá, nehrozí tu žiadne nebezpečenstvo, keď náhodou zjedia časť rastliny.

 

Starostlivosť o stabilizované kvety

Aj napriek tomu je nutné aj tu dodržať pár dôležitých zásad:

  • rastliny nesmú prísť do kontaktu s vodou

  • nemali by byť skladované vo vlhkom prostredí

  • nesmú byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu, žiarovkám či iným zdrojom vyšších teplôt

  • nesmú byť umiestňované na plochy ošetrené lakom alebo olejom

 

 

Doporučenia, ktoré predĺžia trvanlivosť:

  • ideálna teplota pre stabilizačné rastliny sa pohybuje medzi 5 – 30 ?C

  • relatívna vzdušná vlhkosť by mala byť okolo 60 % (bežná RVV v panelových domoch)

  • pre ich údržbu používajte tzv. „suchú“ cestu, tzn. lepšie je rastliny vyfénovať, v žiadnom prípade ich nesprchujeme, ani neotierame vlhkou handrou

  • nikdy nekladieme rastliny alebo ich časti (okvetné lístky) na bytové textílie alebo nábytok

 

 

Z rezaných kvetov si môžeme najčastejšie kúpiť ruže v rôznych podobách, celé rezané kvety, ružové hlavičky, stabilizované kvetné lístky alebo darčekové balenia, napr. k Valentínovi. Okrem nich sa začínajú na trhu presadzovať stabilizované kvety orchidee, napr. dendrobia či kália. Do vnútorných zimných záhrad si môžete zaobstarať vyrastené stabilizované palmy, ihličnany alebo listnáče. Floristov zaujmú upravené listy.

Takže otázka neznie živá alebo umelá? Ale ŽIVÁ, UMELÁ alebo STABILIZOVANÁ?


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

Hanka [195.146.148.*]

02.10.2014 11:29

rezanie ruže

Mám doma krásnu vázu a ružu , ktorú si chcem do nej dať je moc dlhá. Môžem takúto ružu kúsok zrezať?j

ODPOVEDAŤ

YzJkN2R