babickine bylinky


Referencie »
Pro zeny.cz: Čerstvé ruže vydržia vo váze 2 roky!

Pro zeny.cz: Čerstvé ruže vydržia vo váze 2 roky!

 

?

 

Čerstvé kvety sú ozdobou každého slávnostne prestretého stolu alebo krásnym doplnkom obývačky. Ale kúpte si každé dva týždne kyticu ruží, keď jedna vyjde na 2 eurá a viac! Teraz to už nie je treba. Máme pre vás super tip: ruže, ktoré vydržia čerstvé dva roky!

Nie, naozaj vám nikto nechce nútiť kvety umelé, látkové či sušené. Dva až päť rokov vydrží vo váze pravá ruža, hrnčekové rastliny bez akejkoľvek starostlivosti prežijú dokonca desať rokov. Dlhodobosť im nedodáva žiadny elixír mladosti, ale špeciálna tekutá zmes s glycerínom.

 

Ako to funguje?

Nevädnúce kvety prechádzajú takzvaným stabilizačným procesom. Aby vypadali čo najlepšie, trhajú sa vo chvíli, keď sú najkrásnejšie. „Stabilizácia prebieha tak, že čerstvo odrezané rastliny sú vkladané do zásobníkov, ktoré obsahujú stabilizačný roztok. Behom troch až siedmich dní sa pôvodná miazga z rastlín odparí a je úplne nahradená stabilizačným roztokom,“ hovorí Marek Hejbal zo spoločnosti Flordesign. Pri tom kvet stráca farbu, ale aj vôňu, preto sa potom umelo dofarbuje. K tomu sa používa potravinárske farbivo, preto nie je treba sa báť nejakých následkov. Pokiaľ vám ju ohryzie mačka alebo omylom zje dieťa, nič sa nedeje. Výrobca už to má „odskúšané životom“, niekoľkokrát k takému omylu došlo úplne bez následkov.

Po vybratí z roztoku sa kvety umyjú a uskladnia do sušiareň. Aj keď strácajú farbu a vôňu, čo im naopak zostáva, je pôvodná mäkkosť a štruktúra. Pri dotyku tak rozdiel medzi čerstvo odtrhnutou a stabilizovanou rastlinou nepoznáte.

Cena za takto upravenú ružu začína na 12 eurách. Podobným spôsobom sa dajú upravovať napríklad aj kálie, hortenzie alebo orchidee, u nich sa ale nedarí zachovať stonky a listy, preto sú vhodné len do aranžmá s ružami.

 

Druhou skupinou takto upravovaných rastlín sú trávy, paprade či stromčeky. Tie sú zbavené koreňov, väčšie potom rozobrané na diely, aby sa stabilizačná látka dostala do všetkých častí. Dávajú sa potom do kvetináčov spravidla vyplnených sadrou, ktoré sa na povrchu zasypú keramzitom, pokryjú tiež stabilizačných machom alebo sa inak upravia, aby nikto nič nepoznal. Ich životnosť sa potom uvádza v rozmedzí desať až pätnásť rokov. Cena začína na 239 eurách, ale napríklad stromy vyššie ako meter môžu vyjsť aj na niekoľko 100 eur.

 

Nielen kvôli priaznivej cene patria medzi dlhotrvajúce rastliny k najpredávanejším ruže. „Z farieb potom určite vedie, podobne ako u tých obyčajných, červená. A čo ma prekvapilo, štvrtou najpredávanejšou je čierna ruža, ktorá v živom prevedení neexistuje,“ vymenováva Michal Drkoš zo spoločnosti Smeraldino.

Zalievanie je zakázané!

Zatiaľ, čo ostatné rastliny sa bez vody nezaobídu, u stabilizovaných je to naopak. „Pokiaľ by vám do vázy s ružami niekto nalial vodu alebo zalial stromček, môže dôjsť k nariedeniu práve stabilizačného roztoku v rastline, čím sa skracuje ich životnosť,“ vysvetľuje Marek Hejbal. Zároveň dodáva, že pokiaľ si svoju chybu uvedomíte za pár minút a vodu vylejete, takmer nič sa nestane.

Rovnako aj rastliny odolávajú bežnej vlhkosti v miestnosti, ktorá sa pohybuje okolo 60%, a ideálne sú pre ne teploty od 5 – 30 ?C. Nie je problém zaprášené listy sem – tam utrieť vlhkou handrou alebo „ofúkať“ fénom pri nízkej teplote.

 

Pozor ale, pokiaľ by ste chceli stabilizované rastliny nechať iba tak ležať pri stole alebo okvetné lístky romanticky rozhádzať po gauči či posteli. Potom hrozí, že pustí farba a vy si tak zničíte nábytok. Ale to je naozaj jediné nebezpečenstvo, ktoré od nich hrozí.

 

A keď u nás ide o menej známu úpravu rastlín, kúpiť ich tu môžete celý rok, v Južnej Amerike už sa takto dodáva dlhodobá rastlina viac ako dvadsať rokov. Udávaná životnosť rastlín tak nie je vypočítavaná teoreticky, ale preverenými skúsenosťami.


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV

9vJE8f3dKgw
926444vlB3
24.02.2017 07:13
NTY5Y